• VTEM Image Show
  • VTEM Image Show
История Центра

Київський міський центр профілактики та боротьби зі СНІДом (далі - Центр СНІДу) був створений в 1999 році з метою надання спеціалізованої медичної допомоги ВІЛ-позитивним та хворим на СНІД мешканцям міста Києва.

У 1988 році у м. Києві був зареєстрований перший випадок ВІЛ-інфекції у громадянина України. До 1996 року поширення ВІЛ-інфекції мало спорадичний характер та у 1997 році, коли було офіційно зареєстровано 511 нових випадків, поширення ВІЛ-інфекції набуло характеру епідемії. Стрімке збільшення в 90-х роках хворих на ВІЛ-інфекцію призвело до необхідності створення спеціалізованого відділення. У в 1997 році за ініціативи головного лікаря Київської міської клінічної лікарні №5 Юрченка Володимира Дмитровича було перепрофілювання 25 інфекційних ліжок Київської міської клінічної лікарні №5 (далі – КМКЛ №5) в спеціалізоване відділення для ВІЛ-інфікованих. На кінець 1998 року у м. Києві вже було відомо про 929 випадків ВІЛ-інфекції. Постала гостра проблема у розвитку міської служби СНІДу. В 1999 році КМКЛ №5 визначено базовим закладом для надання спеціалізованої медичної допомоги хворим на ВІЛ-інфекцію/СНІД та, відповідно до наказу Головного управління охорони здоров’я м. Києва №309 від 01.09.1999 року, створено Центр СНІДу.

У вересні 1999 року розпочало свою діяльність амбулаторно-поліклінічне відділення, а в 2000 році – перший кабінет Довіри. З самого початку розбудови системи надання допомоги хворим на ВІЛ/СНІД у столиці в основу організаційної моделі був закладений унікальний на теренах країни принцип – інтеграція спеціалізованої допомоги людям, які живуть з ВІЛ, в структуру багатопрофільної лікарні. Потужність КМКЛ №5 розрахована на 335 стаціонарних ліжок, у т.ч. терапевтичного, спеціалізованого та хірургічного профілів. В таких умовах пацієнти з ВІЛ/СНІД мають доступ до широкого спектру медичних послуг, що суттєво покращує якість спеціалізованої допомоги та, у разі необхідності, сприяє скороченню термінів для діагностики та лікування. 

З 2003 року і по теперішній час Київську міську клінічну лікарню №5 очолює головний лікар Юрченко Олександр Володимирович, під керівництвом якого проведена масштабна реконструкція корпусів КМЦ СНІДу: з'явився лікувальний та лабораторний корпуси. В цей період відбулося зміцнення кадрового потенціалу, придбано сучасне медичне обладнання та поставлена науково-інформаційна служба.


Хвиля збільшення потреби у надання спеціалізованої медичної допомоги ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД свідчила про несприятливий прогноз щодо розгортання епідемії в Україні, що було представлено керівництву міської влади. Розуміння проблеми з боку влади дозволило своєчасно вирішити питання щодо поліпшення матеріально-технічної бази КМЦ СНІДу та розпочати в 2001 році відповідні проектувальні роботи. Реконструкція за кошти місцевого бюджету в рамках реалізації програми реконструкції та розвитку  м. Києва тривала по 2006 рік включно. В результаті було введено в експлуатацію  амбулаторно-поліклінічне відділення, розраховане на 100 відвідувань за зміну, стаціонар потужністю 45 ліжок з палатою інтенсивної терапії для ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД та, відповідно до європейських стандартів,  спеціалізована лабораторія. Поступове зміцнення матеріально-технічної бази, залучення кваліфікованих кадрових ресурсів та розширення кола завдань в розрізі регіональної політики щодо забезпечення протидії епідемії ВІЛ/СНІДу перетворили Центр СНІДу на потужний заклад, який забезпечує наступне: організаційно-методичний супровід, моніторинг і оцінку регіональної програми; безперешкодний доступ усіх прошарків населення до консультування та тестування на ВІЛ; надає у повному обсязі спеціалізовану медичну допомогу ЛЖВ; здійснює діагностику та моніторинг якості лікування хворих на ВІЛ/СНІД; впроваджує інтегровані послуги для забезпечення профілактики, лікування, супроводу та підтримки для ВІЛ-інфікованих осіб, які страждають на залежність від опіатів та хворіють на ко-інфекцію ВІЛ+туберкульоз; надає паліативні та хоспісні послуги хворим на ВІЛ/СНІД тощо.

Значна увага приділяється саме забезпеченню доступності консультативно-діагностичних послуг з питань ВІЛ/СНІД для всіх прошарків населення як одному з пріоритетних напрямків діяльності в рамках реалізації профілактичних програм в умовах складної епідемічної ситуації, що склалась в консультування звертається понад 6 тисяч осіб та близько 3-х тисяч добровільно проходять тестування на ВІЛ. 
На базі амбулаторно-поліклінічного відділення Центру СНІДу здійснюється диспансерне спостереження за ВІЛ-позитивними особами та  хворими на СНІД, кількість яких у 2010 році вже перевищила 7 тисяч осіб. Кількість відвідувань постійно збільшується та становить близько 70 тисяч на рік.
На базі стаціонарного відділення, розрахованого на 45 ліжок, функціонує палата інтенсивної терапії та 4 хоспісних ліжка. На рік проходять лікування близько 800 осіб.  
Таким чином, на сьогодні створена потужна працююча модель інтегрованих послуг відповідно до міжнародних стандартів щодо забезпечення доступу та організації надання медичної допомоги людям, які живуть з ВІЛ/СНІД.

Довідково. Столичний регіон залишається одним з найбільш уражених епідемією ВІЛ/СНІДу і посідає, відповідно, 7-е рангове місце серед інших регіонів України по поширеності ВІЛ-інфекції.
Станом на 01.07.2010 р. число ВІЛ-інфікованих осіб, які офіційно перебувають на обліку у Київському міському центрі профілактики та боротьби зі СНІДом, становить  7135 осіб, в т.ч. 525 дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями. Кількість хворих на СНІД становить 1003 особи, у т.ч. 32 дитини.
Показник поширеності ВІЛ-інфекції становить 256,3 на 100 тис. населення,  показник поширеності СНІДу – 36,1 на 100 тис. населення.

Протягом шести місяців 2010 р. у м. Києві зареєстровано та офіційно взято під диспансерний нагляд 588 ВІЛ-інфікованих. Серед вперше зареєстрованих нових випадків ВІЛ-інфекції 124 випадки (21%) припадає на дітей, народжених ВІЛ-інфікованими жінками.
Розпочата в 2001 році, АРТ сьогодні доступна практично 100% пацієнтам, що її потребують.  Широкомасштабна АРТ розпочалась з серпня 2004 року в рамках Програми Глобального Фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.
Кількість охоплення антиретровірусної терапією дорослих та дітей з прогресуючою ВІЛ-інфекцією постійно зростає. Антиретровірусну терапію загалом отримують 1526 осіб, з них: 1434 дорослих та 92 дитини. Замісну підтримувальну терапію у м. Києві отримують 447 осіб, у т.ч. 191 на базі КМЦ СНІДу.